Przyczepka rowerowa – o czym należy pamiętać podczas pierwszej wycieczki?
Przyczepka rowerowa jest od kilku lat legalnym środkiem transportu rowerowego dla dzieci. Można w nią zapakować jedno czy dwójkę dzieci i przemierzać naprawdę wielogodzinne trasy z dzieckiem. A jeśli najdzie nas ochota – pojazd zamienia się w wygodny wózek do joggingu. Czego chcieć więcej? Może jedynie bezpieczeństwa i wygody dla malucha. Co wybrać na pierwszą wycieczkę rowerową, kiedy warto zacząć i o czym pamiętać?
Przyczepka rowerowa czy fotelik rowerowy?
Jeśli ma się więcej niż jedno dziecko to czasem zaczyna się problem jak przewieźć je wszystkie rowerem. Są wprawdzie na rynku foteliki rowerowe dla maluchów, montowane z przodu, jednak nie każdy rower ma możliwość zamontowania takiego. Za to przyczepki rowerowe można kupić na jedno lub dwoje dzieci. Zwykle są poszerzone o możliwość zamiany w joggera, czyli wózek do biegania. Inną bardzo pożądaną podczas dłuższych wycieczek rowerowych jest fakt, że przyczepka rowerowa dla dzieci może chronić dziecko przed deszczem, słońcem i wiatrem.
Przyczepka rowerowa dla noworodka?
Najczęściej przyczepkę rowerową mogą użytkować dzieci powyżej roku. Jest to spowodowane wymuszoną pozycją siedzącą i zbyt mocnymi drganiami podczas jazdy rowerem. Dopuszcza się wożenie dziecka siedzącego w przyczepce zamienionej na jogger. Na szczęście niektórzy producenci wyszli naprzeciw rodzicom z mniejszymi dziećmi i w ofercie często znaleźć można specjalne hamaki lub leżaczki montowane dla młodszych. Absolutnie do przewożenia dziecka w przyczepce nie można stosować fotelików samochodowych, gdyż przyczepki nie posiadają pasów do zaczepienia takiego fotelika.
A co z wibracjami podczas jazdy po wyboistych drogach czy wyłożonych kostką ścieżkach rowerowych? O ile dorosły widzi przeszkody czy dziury w nawierzchni i automatycznie spina mięśnie, by przygotować się na drgania, o tyle dziecko nie widzi tego wszystkiego, a także często śpi podczas jazdy. Podczas snu mięśnie, także te chroniące kręgosłup, są wiotkie i gorzej chroniony jest układ kostny malucha. Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście leżaczki i hamaczki dla dzieci są dobrym rozwiązaniem dla kilkutygodniowego malucha.
Rower cargo czy przyczepka rowerowa?
Stosunkowo nową propozycją na polskim rynku są rowery transportowe. Rowery te z reguły są odrobinę dłuższe od normalnych rowerów, przez co też cięższe. W przeciwieństwie do przyczepek rowerowych, dziecko znajduje się przed rodzicem w specjalnej skrzyni pomiędzy kierownicą a kołem. Są wersje typowo do przewożenia towarów, ale także są i przystosowane do przewożenia osób, w tym nawet kilkorga dzieci. W tych rowerach można już montować foteliki samochodowe. Jakie? To warto poszukać w specyfikacji pojazdu. Takie rowery mogą posiadać zadaszone skrzynie lub też napęd elektryczny, co nieco odciąży nogi pedałującego rodzica.
O czym warto jeszcze pamiętać?
Nie zapominajmy, że przyczepka rowerowa to także środek transportu. I tak jak każdy powinna być zgodnie z przepisami ruchu drogowego oznakowana. Czasami wystarczą odblaski, jednak w gorszych warunkach dobrze jest się zaopatrzyć w światła. Bez trudu dostaniecie tylne światła rowerowe na baterie, które dają naprawdę dobrą widoczność. Do tego nigdy nie zapominajmy o dodatkowej dętce w razie przedziurawienia. By zapewnić większy komfort małym pasażerom zaleca się zmniejszenie ciśnienia w oponach przyczepki do ok. 1,5 bara. Należy pamiętać, że największy wpływ na siłę wstrząsów ma tempo jazdy po nierównościach, zwolnijmy więc. No i oczywiście: głowie na karku.
Zobacz także:
W tekście znajduje się link reklamowy.