A może wycieczka jako prezent komunijny?
Komunia to ważne duchowo święto w życiu małego katolika. Jeśli dla dziecka i jego rodziców ważniejsze od prezentów są przeżycia duchowe, może zamiast standardowego prezentu na komunię warto pomyśleć o kupnie wycieczki w miejsce kultu religijnego? Gdzie pojechać?
Najświętsze miejsca w Polsce
Jasna Góra
Jasna Góra jest chyba najbardziej znanym miejscem kultu religijnego w Polsce. Jednak od lat boryka się z problemem małej ilości miejsc noclegowych oraz tym, że poza samym klasztorem właściwie nie ma w okolicy nic ciekawego przy okazji do zwiedzania. Jest to więc raczej propozycja dla zmotoryzowanych, którzy mogą wpleść wizytę w Jasnej Górze z odwiedzeniem także innych miejsc lub jednodniowa wycieczka.
Łagiewniki
Drugim najczęściej odwiedzanym sanktuarium w Polsce są krakowskie Łagiewniki. Duży w tym wkład miał papież Janowi Pawłowi II. Dzięki niemu skromna zakonnica Faustyna Kowalska została wyniesiona na ołtarze, a jej kult znacząco wzrósł na wartości. Dodatkowo sanktuarium można także zwiedzić najstarszą stolicę Polski, a i do Zakopanego jest zaledwie godzina drogi busem czy samochodem.
Fot. Ewa Obrzut, CC BY 2.0
Licheń
Licheń, do niedawna mała wioska, dziś jest jednym z największych centrów kultu maryjnego w Polsce. Poza cudownym źródełkiem jest tu piękna bazylika, jedna z największych w Europie. Jednak tak jak Jasna Góra, także tutaj brakuje infrastruktury turystycznej. Licheń jest więc raczej propozycją na jednodniowy wypad.
Wadowice
Wyniesienie na ołtarze polskiego papieża, Jana Pawła II, który jako Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach, spowodowało, że także to miasteczko stało się dość licznie odwiedzanym przez wiernych. Bliskość Krakowa jest dodatkową atrakcją – można odwiedzić kilka miejsc, także kultu religijnego, podczas jednej wyprawy.
Fot. Jarosław Pocztarski, CC BY 2.0
Kalwaria Zebrzydowska
Miasto, słynące z Bazyliki Matki Bożej Anielskiej i 42 kapliczek i kościółków połączonych ze sobą w jeden szlak modlitewny, jest kolejnym, po Łagiewnikach i Wadowicach, punktem na tzw. szlaku papieskim. Warto nadmienić, że wszystkie te miejscowości można odwiedzić także podczas kolejowej wyprawy.
Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, CC BY-ND 2.0
Najczęściej odwiedzane miejsca kultu religijnego (chrześcijańskiego) na świecie
Watykan
Watykan, czyli kościelna enklawa w Rzymie, to zarazem Stolica Apostolska. To tu od wielu lat siedzibę swoją mają kolejni papieże. W samym Watykanie na uwagę zasługuje przede wszystkim Bazylika św. Piotra na placu św. Piotra, zbudowana w miejscu, w którym złożono relikwie św. Piotra. W jej podziemiach mieszczą się groby papieskie. Bardzo ciekawe są także muzea papieskie. Będąc w Watykanie mamy też niepowtarzalną okazję zwiedzić cały Rzym – z koloseum, panteonem, Kapitolem, fantastycznymi fontannami i wieloma zabytkami jeszcze z czasów antycznych czy średniowiecznych. Mimo, iż Watykan nie należy do UE, można go odwiedzać bez paszportu.
Fot. Benson Kua, CC BY-SA 2.0
Jerozolima
Jerozolima to największe miasto i stolica Izraela. To wyjątkowe miejsce ważne jest nie tylko dla chrześcijaństwa, ale także dla wielu innych religii. W Jerozolimie jest więc co najmniej kilka miejsc, które podczas pielgrzymki trzeba koniecznie odwiedzić, m.in. Górę Syjon, Golgotę czy Bazylikę Grobu Pańskiego. Z powodu aktów przemocy w większych miastach Izraela, w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu Jordanu, MSZ odradza jednak wyjazdy w te rejony.
Fot. David Poe, CC BY-ND 2.0
Betlejem
Betlejem to miasto w Autonomii Palestyńskiej. Od wieków kojarzone jest z kultem miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. W pół naturalnej Grocie Mlecznej/Grocie Narodzenia mieści się sanktuarium maryjne. Znajduje się tu także jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich – Bazylika Narodzenia Pańskiego. Podobnie jak w przypadku Jerozolimy MSZ przestrzega turystów i prosi o ostrożność podczas wyjazdu. Mimo to Jerozolima i Betlejem jest tłumnie odwiedzana przez turystów. Dobrym rozwiązaniem są zorganizowane przez biura podróży wycieczki do Izraela, obejmujące te miejsca kultu religijnego.
Fot. krebsmaus07, CC BY 2.0
Fatima
W Fatimie w Portugalii wierni odwiedzają Sanktuarium Fatimskie związane z kultem maryjnym od 1917 roku, kiedy to trójce małych pastuszków objawiła się Matka Boża. Przekazane dzieciom trzy tajemnice, z których dwie pierwsze upubliczniono w 1941, a ostatnią dopiero w 2000 roku. Sanktuarium, do którego odbywają się pielgrzymki powstało dokładnie w miejscu objawień Matki Bożej.
Fot. Gilles Roy
Lourdes
Lourdes jest miastem, leżącym w południowej Francji. Mieszczące się tam sanktuarium maryjne jest największym w kraju i jednym z największych na całym świecie ośrodków kultu maryjnego. W 1858 roku czternastoletniej Bernadecie objawiła się Matka Boża. Lourdes posiada aż 22 miejsca związane z kultem oraz bogatą infrastrukturę turystyczną.
Loreto
Loreto jest niewielkim włoskim miasteczkiem nad Adriatykiem, do którego rok rocznie ciągną wierni. Przyciąga ich nie tylko bazylika, ale przede wszystkim sanktuarium Santa Casa, tzw. Święty Domek. Według legendy jest to fragment prawdziwego nazaretańskiego domu Maryi. Do Włoch przewiozła go rodzina De Angelis, ratując przed zniszczeniem. Znajduje się tu także polski cmentarz wojenny, gdyż to właśnie Polacy podczas II Wojny Światowej wyzwolili Loreto.
Fot. mazzamazza, CC BY-SA 2.0
Asyż
Innym włoskim miasteczkiem, które pełni rolę centrum kultu religijnego, jest Asyż, miejsce narodzin św. Franciszka i św. Klary. Warte zwiedzenia są wspaniałe kościoły i katedry, ale także Grota św. Franciszka, w której zachowało się jego kamienne łoże. Do Asyżu w kilka godzin dostać się można samochodem z malowniczej Florencji.
Fot. Roberto Ferrari, CC BY-SA 2.0
Medjugorje
Medjugorie leży w Bośni i Hercegowinie. Obecnie nadal badana jest przez komisję powołaną przez papieża autentyczność objawień z 1981 roku. Relacje z nich zostały przekazane przez aż sześć osób. Według nich objawienia wciąż trwają. Głównym punktem pielgrzymkowym jest kościół pw. świętego Jakuba, oraz wzniesienia w okolicznych wsiach: Wzgórze Objawień i Góra Krzyża.
Fot. Sean MacEntee, CC BY 2.0
Czy wybralibyście wycieczkę na prezent komunijny dla dziecka?
Jeśli zastanawiasz się nad tym jak zapanować nad szaleństwem komunijnym podpowiadam jak zaplanować, zorganizować, przeżyć duchowo i zapamiętać ten jedyny dzień w życiu dziecka, to zobacz jakie ja mam doświadczenia:
- Po co tak naprawdę jest ta komunia św.?
- Jakie są tradycje komunijne?
- Kiedy zacząć i jak zaplanować całą imprezę komunijną?
- Jak zaprosić gości i czy warto osobiście?
- Jak zaplanować menu dla alergika na komunię?
- Ciekawy pomysł na fryzurę komunijną dla komunijnej dziewczynki.
- Wszystko o prezentach: ile dać w kopertę, co można podarować dziecku.
- Wszystko dla mamy dziecka komunijnego: jak zadbać o twarz 24h przed imprezą, jak się ubrać na komunię i jak się umalować.
Fot. 1 Jorge Diaz, CC BY-SA 2.0