Komunia i chrzest,  Poradniki

Znane i nieznane tradycje komunijne

Mieszkam w okolicach Koszalina już kilka lat, ale nigdy nie zagłębiałam się bardziej w tradycje związane ze świętowaniem I Komunii Świętej. Dopiero teraz, na przededniu tego uroczystego dnia, przypomniałam sobie, że sama przystępując do Komunii otrzymałam cały stos kartek z życzeniami od znajomych rodziny i sąsiadów. Kiedy podzieliłam się tym wspomnieniem z mężem, był bardzo zdziwiony. U niego nie było takiej tradycji! Postanowiłam zapytać mieszkańców innych części Polski jakie mają tradycje komunijne.

Czy wszędzie?

Najczęstszą odpowiedzią na moje pytanie, niezależnie od regionu kraju, było „nie mamy żadnych tradycji związanych z I Komunią Świętą”. Najczęściej dotyczyło to mieszkańców miast. Niektórzy ubolewali nawet, że nie znają dobrze swoich sąsiadów, cała uroczystość odbywa się w wynajętym lokalu, więc nawet nikt nie orientuje się za bardzo, że w rodzinie jest dziecko komunijne. Co ciekawsze niektórzy z regionów, które dalej wymieniałam jako kultywujące tradycje komunijne, także nie słyszeli o żadnych zwyczajach, i twierdzili, że ich region takich nie posiada.

Kociewie, Kaszuby, Wielkopolska, Warmia i Mazury

Sama pochodzę z Kociewia. Tu przyjęło się, że dziecko komunijne otrzymuje zwykle osobiście dostarczone przez sąsiadów lub innych znajomych rodziny, którzy nie zostali zaproszeni na przyjecie komunijne, kartki z życzeniami. Czasami dodatkowo były także kwiaty czy bombonierka. W zamian za to darczyńca otrzymywał w podziękowaniu tabliczkę czekolady.
W innych regionach Polski, chociaż częściej na wsi lub w małych miasteczkach, sąsiedzi także przynosili kartki, a następnego dnia rodzice dziecka komunijnego dzielili się z nimi ciastem.

Kujawy

Niektóre osoby zamieszkujące Kujawy wspominały, że w podziękowaniu za otrzymane kartki w dzień po komunii rodzice zapraszali sąsiadów i znajomych, by uraczyć ich ciastem i kawą. W ten sposób komunia miała swoiste „poprawiny”. Dzisiaj ta tradycja właściwie obumarła.

Śląsk

Mieszkające na Śląsku osoby wspominają, że w dzień I Komunii Święte rodzice dziecka komunijnego przychodzili do sąsiadów i obdarowywali ich specjalnie na ten dzień przygotowanym kołaczem. W zamian za pyszny kawałek dziecko otrzymywało kartkę z życzeniami.

Opole

Miniaturowa wspomina, że do dziś rodzice dziecka komunijnego w dzień przyjęcia komunii roznoszą sąsiadom ciasto w zdobionych wstążeczkami i kwiatkami pudełkach. Potem sąsiedzi przychodzą do dziecka z bombonierką i drobnymi pieniążkami do skarbonki.

Kraków

Jedna z mam mieszkających pod Krakowem zdradza, że w jej okolicach, słynących z wypieku chleba, co roku w kościele święcone są małe bochenki chleba. W domu dziecka komunijnego każdy z gości przyjęcia otrzymuje po kawałku takiego święconego chleba.

Warszawa

Stolica i okoliczne gminy zaczynają powoli wprowadzać nową tradycję – dziecko komunijne każdemu z zaproszonych gości na pamiątkę rozdaje małe gipsowe figurki z postacią aniołka lub choćby specjalną kartkę z podziękowaniem za udział w tym uroczystym dniu.

A Wy jakie znacie tradycje komunijne?


Je­śli za­sta­na­wia­sz się nad tym jak za­pa­no­wać nad sza­leń­stwem ko­mu­nij­nym pod­po­wia­dam jak za­pla­no­wać, zor­ga­ni­zo­wać, prze­żyć du­cho­wo i za­pa­mię­tać ten je­dy­ny dzień w ży­ciu dziec­ka, to zobacz jakie ja mam doświadczenia:

Fot. Athony J, CC BY 2.0